The closest thing you can relate to is you. The only thing from which you have no distance is you. But you have created so much distance between you and you, you are unable to find where you is.
Joogi Bhajan

Joogi Bhajan ehk Harbhajan Singh sündis 26. augustil 1929. aastal praeguse Pakistani aladel ravitsejate ja kogukonna liidrite perekonnas. Üliõpilasaastatel õppis ta võrdlevat usuteadust ja vedade filosoofiat, lisaks sai ta Punjabi ülikoolist majandusteaduse magistrikraadi. Aastaid hiljem omistati talle San Francisco Humanitaarteaduste Instituudis suhtlemispsühholoogia erialal doktorikraad.


Joogi Bhajan tuli ja murdis kundalini joogas kaua hoitud salastatuse traditsiooni. Kundalini jooga meistriks sai juba 16 aastaselt. 39 aastaselt jättis ta maha tulusa ametkoha India riigiametis, et viia täide oma nägemus - tuua jooga läänemaailma. Oma esimese loengu andis ta 1969. aastal Los Angelese võimlas. Sellest hoolimata, et Los Angeleses ei tulnud tol õhtul kohale ühtegi hingelist, pidas joogi Bhajan loengu tühjale saalile. 1971. aastal sai ta ka Valge Tantra meistriks.

Kundalini jooga jõudis Eestisse tänu Marika Blossfeldtile (USA/Eesti), keda Eestis tuntakse eelkõige kui koreograafi ja tantsijat.

Marika Blossfeldt: “Tutvusin kundalini joogaga esimest korda New Yorgis, aastal 1993. Ravi Hari Kaur viis läbi sissejuhatava kundalini jooga tunni ning armusin sellesse joogaliiki esimesel pilgul. Jätkasin oma õpinguid Ravi Hariga. Ise andsin esimesed kundalini jooga tunnid Eestis Von Krahli teatri näitlejatele ja tantsijatele 1994.aastal; samal aastal õpetasin kundalini joogat ka Baltoscandali teatrifestivalil.”

Paljud tänased õpetajad on saanud oma esimese kogemuse ja inspiratsiooni kundalini joogast Polli Talu Loomingulises Keskuses.

Mõistmaks kundalini jooga olemust, tuleks alustada sellest, mis üldse on jooga?
Mõne arvates on jooga religioon; teised jällegi mõtlevad, et jooga koosneb füüsilistest harjutustest, tugevdamaks oma tervist ja elujõudu; kolmandad arvavad, et tegu on psühholoogilise süsteemiga jne. Olemuslikult on jooga suhe (ingl.k. relationship).
Mõiste “jooga” juured on pärit sanskriti keelest (“jugit”) ja tõlkes tähendab see ühendust (ühendada midagi millegagi). Läbi jooga ühendatakse individuaalne teadvus Universaalse Teadvusega. See on tehnoloogia, mille abil avardada oma teadvust. Joogat harrastades saab lõhkuda oma alateadlikke piiranguid. See annab võimaluse kasutada oma kogupotentsiaali kogemaks Lõpmatut Ennast.


Tänapäeva maailmas on jooga hädavajalik, sest üha rohkem inimesi esitab endale küsimusi: kes ma olen? kust ma tulen? kuhu ma lähen? Paraku leiab vastuseid nendele küsimustele vaid enda seest, läbi isikliku kogemise. Määramatust ei saa kontseptualiseerida – seda saab vaid kogeda.

Kundalini on iga inimese loominguline potentsiaal. 

Kui kundalini tõuseb, siis inimese kiirguse, halo ja aura jõud kasvavad. Ta ei lähe hulluks ega hakka karjuma, need ei ole kundalini tõusu tagajärjed. Kundalini ei lase inimesel olla depressioonis. Nimetad sa seda maojõuks, kundaliniks, hinge või jumaliku teadvuse jõuks - jumalik energia annab inimesele tasakaalu. Tea, et millal iganes su meel on taaskaalu seisundis, sa kiirgad. Sinu vaim tõuseb nagu tõusuvesi.  Joogi Bhajan

Kundalini on algse loova jõu Adi Shakti  kehastus. See on puhas energia, mis andis meile kuju ja võimaldas sündida. Uinunud olekus asub ta kokkusurutuna selja allosas asuvas mahutis. Mingil määral voolab kundalini energia meis juba sünnihetkest alates. Meie eesmärk ei ole aga mitte olemasoleva energia ärakasutamine, vaid suurema koguse energia vabastamine ja ringlusse tõmbamine.

Hingamine
Elu on üksainus pikk hingetõmme, mis algab esimese sissehingamisega sündides ja lõpeb viimase väljahingamisega lahkudes. Kui tihti sa mõtled oma hingamisele? Aga kui tihti söömisele ja joomisele? Kui kaua saad olla hingamata? Kui kaua aga söömata-joomata? Elu oleneb täielikult hingamisest ning koosneb lakkamatust hingetõmmete ahelast. Hingamine on inimese kehafunktsioonidest kõige tähtsam, sellest sõltub inimese eluea pikkus ja tervis. Hingamine on kundalini joogas väga oluline töövahend ja hingamisele pööratakse teadlikult tähelepanu.

Asendid
Asendeid kasutatakse kundalini joogas kriyades. Sõna „kriya“ tähendab tegutsemist. Iga sisaldab kriya asendeid, mudraid ja hingamist ning nende omavahelist kombineerimist kindlas järjekorras. Kriya on harjutuste kogum.

 

Mudrad
Mudrad on spetsiaalsed maagilised käteasendid, mille abil saab juhtida energia liikumist kehas. Inimese organism kajastub kätel ning joogid on kaardistanud piirkonnad, mis mõjutavad teatud osi meie kehas ja ajus. Seega on mudra keha väljendus, millega on võimalik mõjutada oma keha seestpoolt. Kundalini jooga järgi on iga sõrm ühendatud ka kindla planeedi energiaga. Iga kindla käeliigutuse ja mudraga saab käivitada erinevaid energiaid enda abistamiseks, näiteks leevendada sisemist rahutust või tõsta enesekindlust.

 

Kehalukud
Lukud on oluline tehnika, mille abil suurendame harjutuste kasulikkust. Kehalukud juhivad pranat (elujõud) ja apanat (väljutav jõud).


Kaelalukk  on kõige sagedamini kasutatav lukk. Üldine reegel on, et seda rakendatakse mediteerimise ajal ja enamuse hingamisharjutuste ajal. Alati kui hoiad hinge sees või väljas, rakenda kaelalukk, kui just õpetaja ei ütle teisiti. Kaelaluku hoidmine aitab hoida fookust ning energia liikumine on loomulik. Samuti aitab kaelaluku hoidmine harjutuste ajal kontrollida, et su kael harjutuste sooritamise ajal viga ei saaks.


Diafragmalukku kasutatakse alati peale täielikku väljahingamist. Selle luku hoidmine masseerib soolestikku ja südamelihaseid, stimuleerib puhastumisprotsesse ning aeglustab vananemisprotsesse. Samuti muudab see sind rahulikumaks, kaastundlikumaks ja sõbralikumaks.


Juurelukk koordineerib, stimuleerib ja balansseerib energiad seksuaalorganite ja nabapunkti piirkonnas. Harjutuse lõpus võetav juurelukk tõstab vabastatud energiat ja kristalliseerib harjutuse mõju. Juurelukk stimuleerib seljaajuvedeliku korralikku voolamist ja tõstab energiat mööda selgroogu ülespoole.


Suureks lukuks nimetatakse seda, kui kõik kolm lukku on korraga kasutusel. Rakendatakse ainult peale täielikku välja hingamist.  Kui kõik kolm lukku on korraga rakendatud, siis saavutab keha ideaalse tervenemisstaadiumi.

Mantrad
Mantra on meele projektsioon läbi heli. Heli on energiavorm.
Kundalini joogas kasutatakse gurmukhikeelseid (sanskriti algkeel) mantraid. Mantraid kasutatakse tervendamiseks, energiakeskuste mõjutamiseks ja teadvusseisundi muutmiseks. Mantra jõud on vibratsioonis, rütmilises korduses ning positiivses sisenduses.

 
Mantrate laulmise eesmärk mediteerimise ajal on saavutada ülim meeleseisund, mida nimetatakse anahat’iks. See annab sisemise tugevuse, võime olla täielikult avatud selleks, et teha, mida sa tegema pead. Selles seisundis oled rõõmus, tõeline, kaastundlik, lõdvestunud.


Kuidas mantra töötab? Inimese suulaes on 84 meridiaanipunkti, mida võib võrrelda klaveri või arvuti klahvidega. Retsiteerides mantrat puudutame keelega teatud kindlaid punkte ehk nö. klahve suulaes ning tulemuseks on soovitud kõlaga heli. Taolise tegevusega stimuleerime kesknärvisüsteemi ja peaaju ja muutes nö. ajukeemiat on võimalik mõjutada meelt, luues positiivseid meeleseisundeid. Kuna mantra on alati hingamisega seotud, aitavad mantrad korrastada ka hingamist. Suuõõne ülemises osas hammaste taga asub 84 meridiaanipunkti, 64 punkti asuvad hammaste taga, ja ülejäänud 20 suulae keskel.  Iga liigutus, mida me keelega teeme, mõjutab neid meridiaanipunkte. Mantrate laulmine vaikselt või häälega on teadlik meetod, et kontrollida ja juhtida meelt.


Olulised mantrad kundalini joogas

Ong Namo Guru Dev Namo: ma kummardan jumaliku tarkuse ees, jumaliku õpetaja ees
See mantra aitab keskenduda oma kõrgemale minale ja juhib vaimselt nii õpetajat kui õpilast läbi kundalini jooga tunni. See on meditatsioon, see on teadlikkuse seisund. Selle mantraga alustatakse alati tundi või isiklikku praktikat.


Aad guray nameh, jugaad guray nameh, Sat guray nameh, siree guroo dayv-ay nameh: ma kummardan ürgse tarkuse ees, läbi aegade kestnud tõelise tarkuse ees, ma kummardan tõelise tarkuse ees, ma kummardan suure nähtamatu tarkuse ees.
Kaitsemantra, mis juhib ja kaitseb


Wahe Guru: olen ekstaasis kogedes kirjeldamatut tarkust. See mantra väljendab pimedusest valguse kätte jõudmist (ignoreerimisest tõelise aru-saamiseni). 


Sat Nam: tõde on mu nimi. Kõige sagedamini kasutatav mantra kundalini jooga praktikas. See mantra avab hinge ja näitab sulle su elu eesmärki.

Meditatsioon
Mis vahe on palvel ja meditatsioonil? 

Palves räägid sina Loojaga. Meditatsioonis muutub aga meel täiesti puhtaks ja vastuvõtlikuks ning sa saad kuulda, mida Looja Sinule räägib. Meditatsioon on meele treenimise ja puhastamise tehnika. Joogid räägivad, et peavad mediteerima, hoidmaks oma meele ja keha puhta ning tervena. Joogas öeldakse, et nendel hetkedel või minutitel, mil su enda mõtted sind ei ründa, on meel sinu kontrolli all. Taoline seisund on teekonna algus. Praktika käigus suudad sa meelt „tühjana hoida“ üha kauem ning peagi märkad, et elad lähedamas kontaktis omaenda Kõrgema Mina või jumalikkusega.

Meditatsiooni kasud:

  • Arendab neutraalset (meditatiivset) meelt.
  • Suurendab heaolutunnet, seesmist rahu ja stabiilsust.
  • Arendab intuitsiooni.
  • Vabastab teadvustamata harjumusi, alateadlikke hirme ja blokke.
  • Suurendab keskendumisvõimet, meeleselgust, mentaalset teadlikkust ja võimet olla kohal.
  • Vaikne mediteerimine laseb alateadvusel tühjeneda. Vaikus teeb sind teadlikuks mitmetest meele kogemustest.

Lõdvestumine
Korralik harmooniline lõdvestus ravib keha. 

Oskus lõdvestuda on oluline füüsilise ja vaimse heaolu saavutamisel. 
Väga raske on lõõgastuda inimestel, kellel on kalduvus lõõgastumiseks lülitada sisse hoopis telekas, tarvitada alkoholi või meelemürke.

Lõdvestus noorendab, vabastab jäigad mustrid, tsirkuleerib näärmete uuendamist, koondab emotsioonide energia. Samuti õpetab lõdvestamine, kuidas tulla toime stressiga ja lasta selle minna. Lõdvestamine integreerib peale vana mustri purustamist uue mustri.

Valge Tantra Jooga on lahutamatu osa kundalini jooga kogemusest. On aga üks oluline erinevus - Valge Tantra Jooga peab olema juhendatud Mahan Tantriku poolt. Valge Tantra Joogat tehakse grupimeditatsioonina paarides. Istutakse näoga vastamisi ja järgitakse meditatsiooni juhiseid, mis tulevad videoekraanilt joogi Bhajanilt (Mahan Tantric). Päeva jooksul tehakse 6-8 kriyat/meditatsiooni, mis sisaldavad endast kindlat joogaasendit ja/või käteasendit; silmade fookust ja/või mantrat. Meditatsioonide/kriyade pikkus varieerub 11 minutist kuni 62 minutini. Iga meditatsiooni/kriya vahel on puhkepaus.

Mida Valge Tantra Jooga annab? Valge Tantra Jooga on suurepärane vahend alateadlike programmide ja mustrite vabastamiseks ning puhastamiseks. Pärast ühepäevast Valge Tantra Jooga praktiseerimist on meel puhas ja selge; arusaamine endast ja elust muutub; inimene tunneb end vaba, rõõmsa ja teadlikumana.

Sadhana on joogide igapäevane varahommikune spirituaalne praktika, meele ja keha distsipliin hinge teenimiseks. Sadhana annab energiat terveks päevaks. Sadhana praktiseerimine tasakaalustab ja hoiab meele puhta ning tekitab sügava rahuseisundi.

Sadhana efekt – meele duaalsuse ületamine, spirituaalne vormisolek, integreerumine ja pühendumine. Sadhana loob meditatiivse meele.

Kundalini jooga sündmused

E T K N R L P
1
2
3
4
5
6
7
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30
24
Nov
Dharamsaal
-
Tallinn
Kuupäev: 24 November 2018
Info leiad siit. – Kõige staazikam ja profesionaalsem koolitus aastast 2010.– 9. põlvkond Eestis– kokku 300 kontakt tundi (30 õppepäeva)– Dharamsaal on Töötukassa

01
Dets
Shanti Yogastudio in Helsinki
Kuupäev: 01 Detsember 2018
Meditative Healing Program Grade 1 - North Europe, with Jivan Mukta. Information and registration: yoga@prabhudeep.com,

08
Dets
Hatu mõis
-
Hatu
Kuupäev: 08 Detsember 2018
International Kundalini Yoga Teacher Training L1 2018, Jivan Mukta as Lead trainer. Information and registration:

16
Dets
Kuupäev: 16 Detsember 2018
Karam Kriya Consultancy Training in Estonia - Duration of the whole training is 45 days during 2 years. It is possible to

04
Jan
Kuupäev: 04 Jaanuar 2019
Karam Kriya Consultancy Training in Estonia - Duration of the whole training is 45 days during 2 years. It is possible to

05
Jan
Kundalini Studio
Kuupäev: 05 Jaanuar 2019
Karam Kriya numerology workshop "Qualities of the year 2019" with Sohan Kaur, Italy -  kundalinistuudio@gmail.com

18
Jan
Hatu mõis
-
Hatu
Kuupäev: 18 Jaanuar 2019
Meditative Healing Program Grade 1 - North Europe, with Jivan Mukta. Information and registration: yoga@prabhudeep.com,

26
Jan
Dharamsaal
-
Tallinn
Kuupäev: 26 Jaanuar 2019
Info leiad siit. – Kõige staazikam ja profesionaalsem koolitus aastast 2010.– 9. põlvkond Eestis– kokku 300 kontakt tundi (30 õppepäeva)– Dharamsaal on Töötukassa

© 2018 Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühing MTÜ, Liivalaia 11/1-14, 10118 Tallinn Estonia