Jooga ei muuda sind suurepäraseks. Jooga muudab sind sinuks!
Joogi Bhajan
Joogi Bhajan

Joogi Bhajan ehk Harbhajan Singh sündis 26. augustil 1929. aastal praeguse Pakistani aladel ravitsejate ja kogukonna liidrite perekonnas. Üliõpilasaastatel õppis ta võrdlevat usuteadust ja vedade filosoofiat, lisaks sai ta Punjabi ülikoolist majandusteaduse magistrikraadi. Aastaid hiljem omistati talle San Francisco Humanitaarteaduste Instituudis suhtlemispsühholoogia erialal doktorikraad.

Joogi Bhajan sai kundalini jooga meistriks juba 16-aastaselt. 39-aastaselt jättis ta maha tulusa ametkoha India riigiametis, et viia täide oma kutsumus - tuua jooga läänemaailma murdes sellega kundalini joogas kaua hoitud salastatuse traditsiooni. Oma esimese loengu andis ta 1969. aastal Los Angelese võimlas. Kuigi tol õhtul ei tulnud Los Angeleses kohale ühtegi hingelist, pidas joogi Bhajan oma loengu tühjale saalile. 1971. aastal sai ta Valge Tantra meistriks.

Mis on Kundalini jooga?

Mõistmaks kundalini jooga olemust, tuleks alustada sellest, mis üldse on jooga? Mõne arvates on jooga religioon; teised jällegi mõtlevad, et jooga koosneb füüsilistest harjutustest, et tugevdada oma tervist ja elujõudu; kolmandad arvavad, et tegu on psühholoogilise süsteemiga jne. Olemuslikult on jooga suhe (ingl.k. relationship). Mõiste “jooga” juured on pärit sanskriti keelest (“jugit”) ja tõlkes tähendab see ühendust (ühendumine millegagi). Läbi jooga ühendatakse individuaalne teadvus Universaalse Teadvusega. See on tehnoloogia, mille abil avardada oma teadvust. Joogat harrastades saab lõhkuda oma alateadlikke piiranguid. See annab võimaluse kasutada oma kogupotentsiaali kogemaks Lõpmatut Ennast.

Tänapäeva maailmas on jooga hädavajalik, sest üha rohkem inimesi esitab endale küsimusi: kes ma olen? kust ma tulen? kuhu ma lähen? Paraku leiab vastuseid nendele küsimustele vaid enda seest, läbi isikliku kogemise. Määramatust ei saa kontseptualiseerida – seda saab vaid kogeda.

Kundalini jooga tehnikad

Hingamine

Elu on üksainus pikk hingetõmme, mis algab esimese sissehingamisega sündides ja lõpeb viimase väljahingamisega lahkudes. Kui tihti sa mõtled oma hingamisele? Aga kui tihti söömisele ja joomisele? Kui kaua saad olla hingamata? Kui kaua aga söömata-joomata? Elu oleneb täielikult hingamisest ning koosneb lakkamatust hingetõmmete ahelast. Hingamine on inimese kehafunktsioonidest kõige tähtsam, sellest sõltub inimese eluea pikkus ja tervis. Hingamine on kundalini joogas väga oluline töövahend ja hingamisele pööratakse teadlikult tähelepanu.
 

Asendid

Asendeid kasutatakse kundalini joogas kriyades. Sõna „kriya“ tähendab tegutsemist. Iga sisaldab kriya asendeid, mudraid ja hingamist ning nende omavahelist kombineerimist kindlas järjekorras. Kriya on harjutuste kogum.

Sadhana

Sadhana on joogide igapäevane varahommikune spirituaalne praktika, meele ja keha distsipliin hinge teenimiseks. Sadhana annab energiat terveks päevaks. Sadhana praktiseerimine tasakaalustab ja hoiab meele puhta ning tekitab sügava rahuseisundi.

Sadhana efekt – meele duaalsuse ületamine, spirituaalne vormisolek, integreerumine ja pühendumine. Sadhana loob meditatiivse meele.

Hommikune sadhana (Morning Sadhana) – koos grupiga praktiseerimine. Kestab 2,5 tundi (kell 5.00-7.30). Sadhana algab Japji lugemisega (u. 20 minutit). Sellele järgneb tavaline joogatund. Peale seda lauldakse Veevalaja ajastu mantraid (62 minutit) ja lõpetatakse tund.

Kundalini jooga Eestis

Kundalini jooga jõudis Eestisse tänu Marika Blossfeldtile (USA/Eesti), keda Eestis tuntakse eelkõige kui koreograafi ja tantsijat.

Marika Blossfeldt: “Tutvusin kundalini joogaga esimest korda New Yorgis, aastal 1993. Ravi Hari Kaur viis läbi sissejuhatava kundalini jooga tunni ning armusin sellesse joogaliiki esimesel pilgul. Jätkasin oma õpinguid Ravi Hariga. Ise andsin esimesed kundalini jooga tunnid Eestis Von Krahli teatri näitlejatele ja tantsijatele 1994.aastal; samal aastal õpetasin kundalini joogat ka Baltoscandali teatrifestivalil.”

Paljud tänased õpetajad on saanud oma esimese kogemuse ja inspiratsiooni kundalini joogast Polli Talu Loomingulises Keskuses.

30
Mär
Kuupäev: 30 Märts 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

31
Mär
Kuupäev: 31 Märts 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

13
Apr
Kuupäev: 13 Aprill 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

14
Apr
Kuupäev: 14 Aprill 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

27
Apr
Kuupäev: 27 Aprill 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

Liitu uudiskirjaga

© 2009-2024 Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühing MTÜ, Liivalaia 11/1-14, 10118 Tallinn Estonia