Mida enam sa jagad, seda enam oled Jumala moodi. Mida enam sa krabad, seda enam oled koormav elajas.
Joogi Bhajan

Kundalini jooga tehnikad

Hingamine

Elu on üksainus pikk hingetõmme, mis algab esimese sissehingamisega sündides ja lõpeb viimase väljahingamisega lahkudes. Kui tihti sa mõtled oma hingamisele? Aga kui tihti söömisele ja joomisele? Kui kaua saad olla hingamata? Kui kaua aga söömata-joomata? Elu oleneb täielikult hingamisest ning koosneb lakkamatust hingetõmmete ahelast. Hingamine on inimese kehafunktsioonidest kõige tähtsam, sellest sõltub inimese eluea pikkus ja tervis. Hingamine on kundalini joogas väga oluline töövahend ja hingamisele pööratakse teadlikult tähelepanu.
 

Asendid

Asendeid kasutatakse kundalini joogas kriyades. Sõna „kriya“ tähendab tegutsemist. Iga sisaldab kriya asendeid, mudraid ja hingamist ning nende omavahelist kombineerimist kindlas järjekorras. Kriya on harjutuste kogum.

Mudrad

Mudrad on spetsiaalsed maagilised käteasendid, mille abil saab juhtida energia liikumist kehas. Inimese organism kajastub kätel ning joogid on kaardistanud piirkonnad, mis mõjutavad teatud osi meie kehas ja ajus. Seega on mudra keha väljendus, millega on võimalik mõjutada oma keha seestpoolt. Kundalini jooga järgi on iga sõrm ühendatud ka kindla planeedi energiaga. Iga kindla käeliigutuse ja mudraga saab käivitada erinevaid energiaid enda abistamiseks, näiteks leevendada sisemist rahutust või tõsta enesekindlust.  
 

Kehalukud

Lukud on oluline tehnika, mille abil suurendame harjutuste kasulikkust. Kehalukud juhivad pranat (elujõud) ja apanat (väljutav jõud).

Kaelalukk on kõige sagedamini kasutatav lukk. Üldine reegel on, et seda rakendatakse mediteerimise ajal ja enamuse hingamisharjutuste ajal. Alati kui hoiad hinge sees või väljas, rakenda kaelalukk, kui just õpetaja ei ütle teisiti. Kaelaluku hoidmine aitab hoida fookust ning energia liikumine on loomulik. Samuti aitab kaelaluku hoidmine harjutuste ajal kontrollida, et su kael harjutuste sooritamise ajal ülepingesse ei läheks.

Diafragmalukku kasutatakse alati peale täielikku väljahingamist. Selle luku hoidmine masseerib soolestikku ja südamelihaseid, stimuleerib puhastumisprotsesse ning aeglustab vananemisprotsesse. Samuti muudab see sind rahulikumaks, kaastundlikumaks ja sõbralikumaks.

Juurelukk koordineerib, stimuleerib ja balansseerib energiad seksuaalorganite ja nabapunkti piirkonnas. Harjutuse lõpus võetav juurelukk tõstab vabastatud energiat ja kristalliseerib harjutuse mõju. Juurelukk stimuleerib seljaajuvedeliku korralikku voolamist ja tõstab energiat mööda selgroogu ülespoole.

Suureks lukuks nimetatakse seda, kui kõik kolm lukku on korraga kasutusel. Rakendatakse ainult peale täielikku välja hingamist.  Kui kõik kolm lukku on korraga rakendatud, siis saavutab keha ideaalse tervenemisstaadiumi.
 

Mantrad

Mantra on meele projektsioon läbi heli. Heli on energiavorm. Kundalini joogas kasutatakse gurmukhikeelseid mantraid. Mantraid kasutatakse tervendamiseks, energiakeskuste mõjutamiseks ja teadvusseisundi muutmiseks. Mantra jõud on vibratsioonis, rütmilises korduses ning positiivses sisenduses.  

Mantrate laulmise eesmärk mediteerimise ajal on saavutada ülim meeleseisund, mida nimetatakse anahat’iks. See annab sisemise tugevuse, võime olla täielikult avatud selleks, et teha, mida sa tegema pead. Selles seisundis oled rõõmus, tõeline, kaastundlik, lõdvestunud.

Kuidas mantra töötab? Inimese suulaes on meridiaanipunktid, mida võib võrrelda klaveri või arvuti klahvidega. Retsiteerides mantrat puudutame keelega teatud kindlaid punkte ehk nö. klahve suulaes ning tulemuseks on soovitud kõlaga heli. Taolise tegevusega stimuleerime kesknärvisüsteemi ja peaaju ja muutes nö. ajukeemiat on võimalik mõjutada meelt, luues positiivseid meeleseisundeid. Kuna mantra on alati hingamisega seotud, aitavad mantrad korrastada ka hingamist. Suuõõne ülemises osas hammaste taga asub 84 meridiaanipunkti, 64 punkti asuvad hammaste taga, ja ülejäänud 20 suulae keskel.  Iga liigutus, mida me keelega teeme, mõjutab neid meridiaanipunkte. Mantrate laulmine vaikselt või häälega on teadlik meetod, et kontrollida ja juhtida meelt.
 

Olulised mantrad kundalini joogas

Ong Namo Guru Dev Namo: ma kummardan jumaliku tarkuse ees, jumaliku õpetaja ees
See mantra aitab keskenduda oma kõrgemale minale ja juhib vaimselt nii õpetajat kui õpilast läbi kundalini jooga tunni. See on meditatsioon, see on teadlikkuse seisund. Selle mantraga alustatakse alati tundi või isiklikku praktikat.

Aad guray nameh, jugaad guray nameh, Sat guray nameh, siree guroo dayv-ay nameh: ma kummardan ürgse tarkuse ees, läbi aegade kestnud tõelise tarkuse ees, ma kummardan tõelise tarkuse ees, ma kummardan suure nähtamatu tarkuse ees.
Kaitsemantra, mis juhib ja kaitseb

Wahe Guru: olen ekstaasis kogedes kirjeldamatut tarkust.
See mantra väljendab pimedusest valguse kätte jõudmist (ignoreerimisest tõelise aru-saamiseni). 

Sat Nam: tõde on mu nimi.
Kõige sagedamini kasutatav mantra kundalini jooga praktikas. See mantra avab hinge ja näitab sulle su elu eesmärki.
 

Meditatsioon

Mis vahe on palvel ja meditatsioonil? 
Palves räägid sina Loojaga. Meditatsioonis muutub aga meel täiesti puhtaks ja vastuvõtlikuks ning sa saad kuulda, mida Looja Sinule räägib. Meditatsioon on meele treenimise ja puhastamise tehnika. Joogid räägivad, et peavad mediteerima, hoidmaks oma meele ja keha puhta ning tervena. Joogas öeldakse, et nendel hetkedel või minutitel, mil su enda mõtted sind ei ründa, on meel sinu kontrolli all. Taoline seisund on teekonna algus. Praktika käigus suudad sa meelt „tühjana hoida“ üha kauem ning peagi märkad, et elad lähedamas kontaktis omaenda Kõrgema Mina või jumalikkusega.

Meditatsiooni kasud:

  • Arendab neutraalset (meditatiivset) meelt.
  • Suurendab heaolutunnet, seesmist rahu ja stabiilsust.
  • Arendab intuitsiooni.
  • Vabastab teadvustamata harjumusi, alateadlikke hirme ja blokke.
  • Suurendab keskendumisvõimet, meeleselgust, mentaalset teadlikkust ja võimet olla kohal.
  • Vaikne mediteerimine laseb alateadvusel tühjeneda. Vaikus teeb sind teadlikuks mitmetest meele kogemustest


Lõdvestumine

Korralik harmooniline lõdvestus ravib keha. 

Oskus lõdvestuda on oluline füüsilise ja vaimse heaolu saavutamisel. 

Väga raske on lõõgastuda inimestel, kellel on kalduvus lõõgastumiseks lülitada sisse hoopis telekas, tarvitada alkoholi või meelemürke.

Lõdvestus noorendab, vabastab jäigad mustrid, tsirkuleerib näärmete uuendamist, koondab emotsioonide energia. Samuti õpetab lõdvestamine, kuidas tulla toime stressiga ja lasta selle minna. Lõdvestamine integreerib peale vana mustri purustamist uue mustri.

27
Apr
Kuupäev: 27 Aprill 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

28
Apr
Kuupäev: 28 Aprill 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

11
Mai
Kuupäev: 11 Mai 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

12
Mai
Kuupäev: 12 Mai 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

25
Mai
Kuupäev: 25 Mai 2024
Ootame Sind osalema meie laste jooga õpetajate koolitusele, sest laste ja noorte vaimse ja füüsilise

Liitu uudiskirjaga

© 2009-2024 Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühing MTÜ, Liivalaia 11/1-14, 10118 Tallinn Estonia