Rubriigis “Tunne Õpetajat” tutvustame erinevaid meie sangati inspireerivaid õpetajaid. Uudiskirja esimeses numbris on fookuses Marika Blossfeldt, Polli Talu Loomingulise Keskuse perenaine, kes on kundalini jooga n.ö maaletooja. Kõik esimesed õpetajad, kes hakkasid regulaarselt tunde andma, on alustanud Marika juurest. Marika on ka meie ühingu auliige.
Minust….?
Sündisin Eestis, kuid lahkusin vanematega 1.5 aastasena Saksamaale. Kasvasin seal üles ja läksin peale gümnaasiumi aastaks Rootsi, et tekstiili alal kogemusi ammutada. Süvenes soov hoopis kunstiga tegeleda ja siirdusin õppima maalimist Berliini Kunstikõrgkooli. Paar aastat hiljem puutusin kokku kaasaegse tantsuga ning huvi selle vastu kasvas nii suureks, et otsustasin edasi New Yorki sõita.
New York oli 80-ndatel tõeline kaasaegse tantsu meka. Hoidsin ühendust ka oma professoriga Berliinis. Käisin kord aastas seal oma maalitöid näitamas, ning sain üheaegselt lõpetatud kunstikooli kui ka New Yorgis tantsija ja koreograafina tegeleda. Nii pea, kui diplom käes, kolisin alaliselt New Yorki ja jäin sinna aasta 2006. aastani. Seejärel kolisime mehega Beaconisse, mis asub Hudsoni jõe ääres 100 km New Yorgist põhjapool, kus siiani veedan talveperioodi. Suur rõõm oli avastada 1995. a. Polli talu Läänemaal. Juba lapsest saadik on mul olnud soov ja igatsus maal elada. Mitte, et oleksin tahtnud talunikuks saada, pigem viibida maal ja pakkuda ka teistele, seal hulgas kunstnikele, võimalust maaidüllis loominguliste töödega tegeleda või lihtsalt linnamürast eemal aktiivselt puhata. Nii lõingi Polli Talu Loomingulise Keskuse, kus leiavad aset jooga-, tervise-, koka- ja loomelaagrid, kuhu on oodatud ka kunstnikud, et ennast laadida ja loometöösse sukelduda.
Oled märkimisväärse loovtaustaga. Kust ammutad Sa ise inspiratsiooni? Mis inspireerib?
Inspiratsioon tuleb tegelikult iseenesest. Ma ei lähe seda kuskile otsima. Küll aga võin öelda, et olen väga visuaalne inimene, nii et kõik, mida ma näen, võib potensiaalselt olla inspireeriv. Kuna ma enam otseselt kunstiga ei tegele, siis pole ma ammu midagi maalinud või joonistanud. Nüüd meeldib mulle kõike, mida näen ja mis mind liigutab või üllatab, oma nutitelefoniga pildistada. Polegi vaja midagi luua, vaid lihtsalt olla tähelepanelik, kadreerida ja jäädvustada. Loodus pakub mulle kõige rohkem hetki, värve ja kompositsioone, mis pildistama innustavad. Loodus on ka see koht, kuhu lähen, et oma mõtteid tuulutada, stressi maandada ja värsket energiat ammutada.
Meil kõigil on omad nõrkusehetked ja madalseisud. Kuidas Sina nende hetkedega toime tuled? On Sul mõned originaalsed isemoodi nõksud madalseisu seljatamiseks?
Ka siin tuleb loodus appi. Kui viibin looduses, siis tunnen ennast hoituna, tunnen ennast suure ühtsuse osana. Üksildus, nõrkus, madalseis, segadus, kahtlus või muud negatiivsed emotsioonid ei tundu enam nii suruvad. Nende mõju vaibub kõndides, hingates ja loodust märgates. Siin leian maandamist, selgust, lahendust ja rõõmu.
Milline näeb välja Sinu isiklik Sadhana?
Kuna mul parem puusaliiges annab juba mõnda aega ebamugavusest märku ning on diagnoositud osteoartriit, siis on mul hetkel käsil harjutuste programm, mis tugevdab ümbritsevaid lihaseid, hoiab liigesed paindlikuna ja avab vastavaid meridiaane. Olen endale kokku pannud harjutused, mis pärinevad joogast, chi gongist ja akupunktuurist. Tõusen enne päevaseid kohustusi nii nagu vaja, et saaksin 30 – 40 minutit endaga tegeleda.
Elad talved Eestist eemal Ameerikas. Kuidas toetab sealne Kundalini õpetajate kogukond üksteist?
Olen üksikulgeja. Ma ei suhtle regulaarselt ei Ameerika ega Eesti Kundalini õpetajate kogukondadega. Kõige rohkem tuge ammutan oma elukaaslaselt, oma õelt ja lähedastelt sõpradelt. Mul on mööda maailma mitmeid häid sõpru, kellega ei suhtle tingimata regulaarselt, kuid tean, et nad on olemas ja kui on vaja, siis oleme üksteise jaoks olemas.
Kevad on kohe-kohe käes. Meedia, sh. sotsiaalmeedia on tulvil tervist käsitlevaid artikleid, retsepte. Kuidas Sina end kevadeti turgutad või puhastad? On Sul jagada mõni eriline tegevus või retsept, mida igal kevadel kindlasti jälgid?
Kuna ma toitun teadlikult terve aasta ja aastaaegadele vastavalt, siis ei ole mul seda tunnet, et keha vajaks kevade saabumisega erilist turgutust. Ma tean, et nii Eestis kui Saksamaal on tavaks rääkida kevadväsimusest. Huvitaval kombel USAs seda terminit ei tunta. Kevadel palub keha integreerida toidusedelisse rohkem rohelist ja värsket, seega rohelised smuutid tulevad siis minu toidusedelisse. Klassikaline roheline smuuti näeb välja nii:
Koostisosad:
- 1 tass külma vett
- 4 peotäit lehtköögivilju (spinatilehed, lehtkapsas, lehtpeet), eemalda varred
- 1 banaan, kooritud ja tükeldatud
- 1 peotäis marju
- 1 avokaado, puhastatud
- 1 sl kookosrasva (soovi korral)
Juhend:
- Püreesta kõik koostisosad
- Vala smuuti klaasi ja ”söö” aeglaselt
Soovitan smuutisse suhtuda kui toitu, mitte jooki. Seega, ära neela seda kiiresti alla, vaid söö lusikaga, igat ampsu isegi mäludes.
Liigume kõik elus oma disainitud rada mööda. Kas Sa võid öelda, et Kundalini jooga on muutnud Sinu elu? Kuidas?
Lõpetasin oma Kundalini jooga õpetaja koolituse 1995.a., samal aastal, mil soetasin Polli talu. Üks koolitöö, mida paluti meil teha, oli valida meditatsioon, mida 40 päeva järjest praktiseerida. Mina valisin külluse meditatsiooni. Iga kord enne alustamist käisin mõttes ja ettekujutluses läbi, kuidas see maakoht võiks välja näha, mida ma seal täpselt teha soovin. Palusin, et oleksid alati olemas restaureerimiseks, ülalpidamiseks ja säilitamiseks rahalised ressursid. Olen veendunud, et see oli suureks abiks ja fookuseks, et just sellist talukohta leida ja ära tunda, et see ongi õige koht.
Milline põhimõte Sind elus saadab?
Olla siiras, abivalmis, lahke ja leida võimalus teha neid asju, mis mind huvitavad ja inspireerivad, võtta elu vastu nii nagu ta on. Usaldada oma instinkti ehk kõhutunnet ja teha otsuseid südamega. Pakkuda kaasinimestele, sõpradele ja klientidele inspiratsiooni ja innustust nende elukäigul.
Mida tähendab Sinu jaoks olla õpetaja?
Õpetaja olemine tähendab minu jaoks oma oskuste ja kogemuste jagamist. Üritan seda teha selguse, täpsuse ja rõõmuga, innustades õpilasi kaasamõtlema ja -tegema. Üritan olla väärikas eeskuju. Abiks on huumorimeel, avatus universumi toetusele ning usk endasse. Tähtis on ka luua turvalist ruumi, nii füüsilises kui vaimses mõttes, kus õpilased tunnevad end hoituna ja kantuna.
Hetkelemmikud:
Raamat: Viimane raamat, mis mind väga köitis, oli Elisabeth Gilberti raamat ”The Signature of All Things” (Jumalik puudutus eesti keeles)
Mantralaulik ja/või mantra: Ra Ma Da Sa, Sa Se So Hung
J. Bhajani tsitaat: Me ei ole inimesed, kes on sündinud otsima vaimseid kogemusi, vaid vaimsed olendid, kes on sündinud kogema inimeseks olemist.
Satya Nirban Kaur
Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühing