Seekordne inspireeriv persoonilugu jutustab meile Siri Atma Kaurist (Kaili Leht), kes otsustas juba aastaid tagasi pealinna tolmu jalgadelt pühkida ning rajada oma kodu Noarootsi. Ta on esimene joogaõpetaja Eestis, kes hakkas koolis lastele kehalise kasvatuse tunnis joogaharjutusi õpetama.
Kohtusime Kailiga ühel maikuu kolmapäeval tema kodus, Noarootsi poolsaarel asuvas talus. Sissesõidul koduhoovi võttis vastu vallatu pikakarvaline kutsikaohtu njuufa ja saksa lambakoera segu Shanti, kes võeti perre poeg Egertile sünnipäevakingitusena.
Kaili jagab oma harmoonilist ruumi koos mehe Raimo ning poegade Egerti ja Gregoriga. Koerale lisaks on neil must-valge yin ja yan kass ChoKuRei (Reiki kaitsesümbol) ning kuningpüüton Vaana (rahuingel ja inspireeritud animafilmist Vaiana). Hoone ühel küljel laiub rohe-kollakas nurmenukuaas ja teisel pool peatus silm kohe vanadest saunapalkidest ääristatud lille- ja aedviljapeenardel. Taaskasutuse ja loomingulisuse hõngu haistis siin tegelikult igal sammul.
Vaimne nimi: Siri Atma Kaur/Loodud teisi inspireerima
Lemmik raamat: Vladimir Megre raamatusari ”Anastasia”
Inspireeriv muusik v. mantralaulik: Snatam Kaur ja Lenna Kuurmaa
Inspireeriv J.Bhajani tsitaat: Igaühel on sünniõigus olla õnnelik
Uue kodu soetamine ja maale kolimine
Kaili elas perega Tallinna kesklinnas, aga südames tuksus mõte ja kavatsus linna tolm ühel päeval jalge alt pühkida. Oli olemas nägemus, et tema lapsed linnakoolis käima ei hakka. Ühe järjekordse kriisi ajal jõudis ta veendumusele, et majas peab olema oma vesi, oma küte ja üleüldse tuleb leida see oma koht, kus olla. Seeme oligi kasvama pandud.
Juhtus kord nõnda, et kolleegist ja sõbrannast joogaõpetaja Helen Purde kutsus teda ühel suvel Noarootsis renditud tallu külla. Just selles renditalu köögis tugitoolis mõnusalt kiigutades loksus visoon oma tulevasest elust veelgi enam paika. Siin olid lastele õppimiseks ja huvihariduse saamiseks kõik võimalused, ka liitrühmaga lasteaed, nagu Tallinnaski. Lisaks veel puhas õhk ja loodus. Selge juhatus pani tegutsema.
Uue kodu otsingud toimusid tasa ja targu ja suguseltsi eest varjatult, sest hoiduti esivanemate hirmudest, emotsioonidest ning mõjutuskatsetest ”arutust” mõttest loobuma sundida. Nii nagu igal asjal siin elus on oma koht ja aeg, nii allkirjastatigi detsembrikuus ostu-müügileping oma kullakalli ”pesa” soetamiseks.
Kaili rääkis, et ega nad tegelikult isegi teadnud, kuidas või mis edasi saama hakkab. Kindlad olid nad vaid maale kolimise vajaduses. ”Kui siis perekondlikul kogunemisel jõululauas teate elumuudatusest avalikustasime, järgnes just kõik see, mis meid varasemalt vaikselt ja salas tegutsema sundis” muigab Kaili.
Ta ütleb ikka, et tal on juhatus ja kui mõnel hetkel ka usk kõikuma lööb, siis ta hiljem ikka näeb ja tunneb ära, et kõik pidi siiski just nii minema, et see oligi ainuõige tee.
Kaili inspiratsioon
Loomiseks ja uuteks algusteks vajame tavaliselt kas inspiratsiooni või mingit tõuget. Kaili ammutab inspiratsiooni loodusest. Nii kogub ja kuivatab ta nurmenuku- ja raudrohuõisi, kõrvenõgeseid, vaarika- ja aedmaasikalehti, piparmünti ning pojengi- ja saialilleõisi. Nii sünnib taimetee, mida ta turundab ”Noarootsi energiatee” sildi all ning mis on tuntud ja müügis isegi Haapsalu kohvikutes. Tunnistan, et tee mõjus tõesti väekalt ja maitses hästi. Taimetarkusi tervise turgutamseks käivad Kaililt uurimas isegi kooli- ja külarahvas.
Inspiratsiooniallikateks on ka Vladimir Megre raamatud ”Anastasia”, mille kõik 10 köidet on Kaili läbi lugenud. Sarjas on lugu Siberi metsades elavast väekast naisest, kes elab loodusega täielikus kooskõlas ja väidab end olevat viimaseid iidse veedaliku tsivilsatsiooni esindajaid. Põhimõte, mida Anastasia jagab, seisneb selles, et toit, mida süüa, kasvagu ikka kodupiirkonnas.
Üks teosest laenatud võte, milles kogu pere kampa lööb, on tomatiseemnete külviks ettevalmistamine. Igal pereliikmel on 2 tomatiseemet, mida näidatakse valgusele ja taevatähtedele. Seejärel istuvad kõik rõõmsalt seemned peos diivanil (diivanil istumine ei ole kohustuslik) ja pistavad need 9-ks minutiks suhu. Sealt rändavad personaalse infoga varustatud seemned isiklikku istutuspotti. Igaüks kannab isiklikult taimede eest hoolt suure pühendumise ja armastusega kogu kasvuperioodi vältel.
Soovitatud meetodit kasutatakse inimese kehas olevate tasakaalutuste ja haiguste leevendamiseks või raviks. Limaskestade kaudu omandab seeme infot inimese keha ja selle vajaduste kohta ning mulda istutatud seeme tõmbab endasse maast energia ning kõik inimesele vajaliku. Oma maa, koos kohahaldjate ja -vaimudega saadavad vilja kaudu inimesele vajalikku infot. Iseenesest saab sellist võtet viljeleda ka linnas istutuspottidesse taimi külvates.
Kaili kallab läbipaistvasse teekannu kollastele nurmenukuõitele tulist vett, mis koheselt kevdkollaseks värvub. Kaili lisab: ”Pean end mõnikord näpistama. Kipun kõike mõnikord iseenesestmõistetavalt võtma. Elu tuleb hinnata.”
Meie kohtumisest jäi mulle kõlama, et teda inspireerivad tema joogaõpetajatöö ja lapsed. Alustas ta ju jooga juhendamisega sõbranna ja joogaõpetaja Helen Purde kõrvalt. Noarootsi Kooli kehalise kasvatuse õpetaja haigestumine ja vastuvõetud pakkumine tunde asendada on ta viinud samm sammult selleni, et täna juhendab ta nii lasteaias vanemaid lapsi, põhikooliõpilasi kui ka gümnasiste. Lisaks sellele on ta nüüdseks koolis kehalise kasvatuse õpetaja ja gümnaasiumiastme klassijuhataja. Ega Kaili nii lihtsalt kehalise kasvatuse õpetaja kohustusi kanda võtnudki. Tal oli oma nägemus ja tingimused, mis võimaldasid tal pikkida tavatundide vahele ka joogatunde. Direktor oli tema uute mõttekäikudega nõus.
Jooga on muutunud selle kooli osaks. Külalisõpetajate päeval on tavapärane, et päevaprogramm sisaldab ka Kaili käe all juhendatavat joogatundi. Kevadeti on koolil tavaks korraldada üritus nimega ”Kooliöö”. Eelmisel aastal toimus sama ürituse raames väga populaarseks osutunud gongiöö.
Mõni aasta tagasi tegi üks põhikooli koosolekul osalenud lapsevanem ettepaenku, et koolis võiksid toimuda joogahommikud. Sellest algatusest sündiski tava – reedehommikune 10 minutit kestev joogalik meditatsioon esimese tunni alguses kogu koolirahva osalemisega. Kaili tõdeb: ”Siin loob kõik ennast ise ja mul on hea meel, et algatused sünnivad minust väljaspool”.
Kaili kooliõpetajana
”Igaks õpetajaks olemise olukorraks ei ole raamatutes õpetusi. Olukordi tuleb ikka erinevad ette ja kasutan sellist meetodit, mis tundub endale antud hetkel õige. Õpilased teavad, et olen heatahtlik, kannatlik, paindlik, mõistev, pehme, kuid samas piiride ületamisel oskan ka hambaid näidata. Tunnis vanemate õpilastega on olnud ka mõningaid väljakutsuvaid olukordi. Olengi palunud lihtsalt asjad võtta ja tunnist välja astuda. Pääsme tagasi saab lunastada vabandamisega. Üldjuhul õpilased hiljem kirjutavad ja vabandavad ning juhtumid leiavad sujuva sõbraliku lahenduse. Kõik asjad oleme ära lahendanud!
Lastega on nii imeline. Mina mõtlen veel võib-olla õhtul ja järgmiselgi päeval möödunud sündmusele, aga laps jalutab mulle järgmine päev koolis vastu ja alustab siirat juttu hoopis uuel teemal!” imestab Kaili laste vahetut loomust. ”Mõned juba kooligi lõpetanud lapsed kirjutavad, et mäletate, te ütlesite seda ja teist, ja nii ongi. Tänulik tagasiside inspireerib ja rõõmustab südant”.
Parim tagasiside pärineb Kaili kolmandast kooliaastast kui üks õpilane pöördus kevadel Kaili poole ja teatas, et nad olevat tüdrukutega arutanud, et ta päriselt ikka ju ei ole kehalise kasvatuse õpetaja? Kaili vastas sellele küsimusele nõnda, et sünnikirjas on ta õpetaja, aga paberite järgi ei ole tõepoolest. Selle peale teatas õpilane, et Noarootsi Gümnaasiumisse asuvad lapsed õppima ju üle terve Eesti ja kogu Eesti peale on Kaili parim kehalise kasvatuse õpetaja. ”Nii äge, jess!” hõiskab õpetaja särasilmselt. ”See kõik inspireeribki!”
Vaheapeal krõbistavad seina sees hiired. Mõistan, et need koduloomad lihtsalt kuuluvad siia harmoonilisse maaidülli. ”On ka pilvisemaid päevi, aga kokkuvõttes on ikka tore,” teatab ta süvenenult.
Täiskasvanuid juhendab Kaili nii Noarootsis, Haapsalus kui ka veebi vahendusel. Uued olukorrad meelitavad ligi uusi võimalusi ja nõnda olid mõned laias ilmas elavad endised Noarootsi Gümnaasiumi vilistlased väga õnnelikud, et saavad jälle Kaili tundides osaleda. Kui lapsed olid väiksemad ja suviti ei olnud võimalik Haapsallu tundi juhendama sõita, saabusid linnanaised ise kohale. Nii sai kord nädalas hommikuti koduhoovis joogatatud, teed joodud ning naistelugusid pajatatud.
Toetub intuitsioonile
Intuitsioon ja juhatus saadavad Kailit läbi elu. Sellest ka järgnev lemmikloomaga seotud lugu. Noorem poeg Egert sai sünnipäeval kingituseks koera, aga Gregor oli soovinud juba mitu aastat endale kuningpüütonit. Kui ema esialgu seda palvet kuulis, ei tulnud see võimalusena kõne allagi. Poeg hakkas aga tasapisi endale taskuraha teenima ja koguma. Haapsalus elab üks maokasvataja, kust esimesed kokkupuuted kodustatud roomajatega pärinesidki. Kord oli haige kurguga poeg taas madu kaemas kui loom ronis üle poisi kaela ning jäi sellele mõneks ajaks lebama. Järgmisel päeval oli poisil kurk terve ja tavapärasest paarinädalasest põdemisest ei olnud jälgegi. Siin tunnistas Kaili, et see oli märk. Talle omaselt juhatust järgides võimaldati pojale ammu igatsetud lemmik.
Lemmikretsept
Kuuseokkakokteil (5 suurt klaasi kokteili )
2 peotäit 5cm pikkuseid okastega kuusevarsi (okkaid varte küljest ei ole vaja eraldada)
0,75 l (allika)vett
2-3 küpset banaani
0,75 l apelsinimahla
Pane okkad koos kuusevartega blenderisse, lisa vesi.
Blenderda 1-2 minutit. Saadud mass kurna läbi sõela. (Kui kasutad kevadisi kuusekasvusid, siis need on nii pehmed, et kurnamist ei vaja.)
Kalla kuusemassist eraldatud rohejook blenderisse tagasi. Lisa banaanid ja apelsinimahl. Blenderda ja kurna veelkord. Vala rohejook klaasi, lisa kõrs ja naudi head maitset!
Kailil käis külas
Satya Nirban Kaur