Jooga seenioridele

Jooga on aasta-aastalt populaarsem, kuid sageli eeldatakse, et jooga praktiseerimiseks on vajalik väga hea painduvus ja füüsiline vorm.

Siinkohal on oluline meelde tuletada, et jooga tähendab ühendust meie füüsilise keha, meele ja sügavama olemuse vahel. Seetõttu on jooga sobiv igas eas ja erineva füüsilise ettevalmistusega inimestele. Kõige tähtsam on anda enesele võimalusi uuteks kogemusteks ja pidada meeles, et joogas mõõdetakse vanust selja painduvuse, mitte lisanduvate aastate järgi.

Istuv eluviis ja vähene liikumine muudavad keha jäigaks, mistõttu võivad ilmned erinevad terviseprobleemid üha noorematel inimestel ning erinevad joogaharjutusi võib kasutata igaüks, kes soovib olla nooruslik ja särav.


Gerontoloog Havinghurst on kirjeldanud vananemist, kui sisemise õnne ja rahulolu teekonda. Selle seisundini on võimalik jõuda tervitades lisanduvaid aastaid rõõmsal meelel ja tänulikuna, kasutades seda aega kui võimalust jõuda uute väärtushinnanguteni ja avardada teadlikkust enese vajadustest.


Tänapäeval soovitavad arstid joogapraktikat erinevate terviseprobleemidega inimestele ning mitmetes riikides on joogast saanud tunnustatud ja üldist heaolu toetav teraapiavorm. Kõige tõhusamalt toetavad joogaharjutused meie heaolu siis kui praktiseerime neid regulaarselt.

Kundalini jooga, mis on üldjuhul üks intensiivsemaid ja dünaamilisemaid joogastiile, võimaldab siiski leida enamike harjutuste sooritamiseks sobivaid alternatiive erinevate füüsiliste takistuse korral.

Tõhusad ja toetavad on erinevad hingamistehnikad ja meditatsioonid. Individuaalstete soovituste saamiseks on huvilistel võimalik leida endale sobiv õpetaja ja osaleda regulaarsetes joogatundides.

Teemaga seotud õpetajad

Kalli Suga