Sadhana – et leida ennast ja jääda endaks.

Joogi Bhajanilt küsiti kord: “Te olete ju Meister, miks te teete igal hommikul Sadhanat?” “Selleks, et jääda Meistriks”, vastas ta. Paljud õpetajad on jaganud, et tõeline murrang nende arengus toimus alles pärast seda, kui nad olid alustanud regulaarsete varahommikuste Sadhanatega kas siis grupis või personaalselt.  Sadhana kõrvaldab kõik takistused, et saaksime kogeda Lõpmatut Iseennnast ja selleks ka jääda. Sadhana on hinge toit.

Siit leiad mõned inspireerivad Sadhana teemalised tõlked Joogi Bhajani loengutest.

Tarkus, Pühendumine, Järjepidevus

Miks me tõuseme hommikul Sadhana jaoks üles? Sest meil on vaja terve päev vastu pidada ja me ei saa seda teha ilma ühtlase energiatasemeta. Inimesed armastavad meid vaid kolmel põhjusel: meie tarkus, pühendumus ja järjepidevus.

Tarkus on su intuitiivne loomus, mis võimaldab sul anda õigeid vastuseid kui kuulatame esitatud küsimuse sisse. Iga küsimuse jaoks on vastus olemas.

Pühendumine on su võimekus säilitada oma seisund terviklikuna oma tegevuse projitseeritud reaalsuses. Siis saavad inimesed sind usaldada. Vastasel korral ehitad sa justkui hubast puhkemaja vulkaani otsa. Kui sa käitud kui maavärin või vulkaan, siis kes saab sinule toetuda?

Järjepidevus märgib püsivust läbi aegade. Sadhana muudab su tundlikuks, et teada, tunda, ja puudutada. See muudab intuitiivseks, et puudutada reaalsust. Meetodeid on kolm: jappa, tappa, sanjam. Jappa tähendab kordust. Tappa on keskse impulsi kuumus. Sanjam on ühendumine läbi simran’i — mediteerimine väga aeglasel, teadlikul hingamisel.

Kõik ühe, üks kõigi eest

Su keha on Jumala tempel ja su hing on su sisemine Jumalik õpetaja. Seega, sa tõused hommikul üles, mediteerid, loitsid mantraid, teed füüsilisi harjutusi, ühendud oma hingega, reguleerid oma hingamist, ja kokku saate grupiteadvuses. Sel moel te aitate üksteist. Grupiteadvus hommikuse sadhana raames on selleks, et üksteist toetada. Kui ma püüan magada, siis keegi teine ei maga. Juhul kui keegi tervest grupist avaneb Jumalale vaid korra, saame me sellest avanemisest kõik õnnistatud. See on see, mis loeb. Kui oled tulnud sadhana’le avades palvemeelselt oma südame ja hinge, saame me sellest kõik kasu. Selles seisneb grupi sadhana vägi.

Kuid meie sees on siiski ka mineviku teemad. Me muretseme, kes peaks sadhana läbi viima. “Oh, tema läbi viidud sadhana oli väga ilus! Tema on aga sadhana närviliseks muutnud.” Tõde peitub aga selles, et keegi ei muuda sadhanat närviliseks ja keegi ei ole teinud seda ilusaks. Tegemist on Jumala tahtega, mis ilmutab end läbi hingede. Kui sa oled teenija ja käitud kui kanal, siis ilmutab end Jumala tahe läbi sinu.

Juhul kui hommikuse sadhana ajal ei suuda sa ületada oma takistusi ega jõuda üksolemisse, siis minu arvates ei ole mitte ühtegi teist aega, mil see juhtuda saaks. Kõik ühe ja üks kõigi eest. See on see põhimõte. 

Isiklik sadhana

Kui sa pead tegema sadhanat üksi, siis loitsimine ajal kujutle ette, et sinu ümber on miljon inimest. Kuule, kuidas nad loitsivad sinu ümber ja ei liiguta üldse. Tunneta, et sa ei loitsi füüsiliselt sel ajal kui sa loitsimist vead, ja lased loitsimisel iseennast juhtida. Seda ette kujutledes jätka loitsimist.

©The Teachings of Yogi Bhajan, Veevalaja ajastu õpetaja KRI õpetajakoolituse Level 1 raamat

– – – – – 

Katkend KWTC loengust

2. august, 1983 @Espanola, New Mexico, USA

Las ma räägin teile Sadhanast. Üks naljakas lugu oma isiklikust kogemusest. Ühel päeval oli mul ligi 40 kraadine palavik ja see ei läinud kuidagi alla. Mul soovitati puhata ja mulle pandi peale palju tekke, et ma higistaksin, mulle anti rohtusid. Kuid kui oli aeg teha oma Sadhanat, ärkasin ma üles. Ma teadsin, et kui ma äratan üles oma saatja, siis ei läheks see mul läbi. Aga mul polnud piisavalt jõudu, et kõndida, niisiis roomasin ma terve tee, ja kui ma kohale jõudsin, puudus mul jõud, et isegi istudes oma Sadhanat teha. Ma viskasin pikali ja tegin oma Sadhana, ja Sadhana ajal ma magasin. Kui ma üles tõusin, olin ma täiesti terve; töötasin terve pika päeva ja ei ma ei tundnud, et midagi oleks üldse valesti olnud. Te kutsute seda totaalseks fanatismiks, mina kutsun seda Sadhana jõuks. Vali ise, mis nurga alt soovid vaadata.

Mõnikord olen ma nii väsinud, et teen sel moel oma Sadhana. Aga ma teen seda igal juhul. Mu kael pole kunagi katki läinud, ja ma olen ikka seal, ja ma olen ikka elus, aga Sadhana on Sadhana ja Sadhana aeg on Sadhana aeg, punkt. See on minu Sadhana, kuna mul on meeles, et ma pean lahkuma oma kehast ja ära minema, niisiis pean ma praegu tegema kõvasti tööd oma kehas, et tagasipöördudes ma tajun, et ma olen teinud Sadhanat. Nii nagu te soovite ikka oma kodu koristada, et tulla puhtasse koju, te ju ei taha tulla koju, mis on must, inetu ja sassis. Seetõttu on Sadhana väga lihtne nähtus, see seisneb isiklikus vastupidavuses ja jõus; Sadhana ei ole mitte kellegi teise soosingusse tõusmise jaoks.

Sadhana ei väsita kedagi. Sadhana ei väsita inimesi, Sadhana annab Sulle jõudu. Inimesed väsivad siis kui nad Sadhanat ei tee. Kui nad ärkavad vara hommikul üles ja nad Sadhanat ei tee, siis nad väsivad. Sadhana on selleks, et luua vastupidavust, Sadhana ei ole selleks, et väsitada.

– – – – – 

Katkend loengutunnist “Meditatsioon südame avamiseks”

30 mai, 1978 @Espanola, New Mexico, USA

On olemas viisid ja siis on olemas nendeks viisideks omad viisid. Aga kas Sadhanale on asendust? Täna ma ütlen teile, et ei ole. Olles õppinud joogat 24 aastat suurepäraste inimeste juhendamisel, ja nüüd kui ma olen 48- aastane, olen ma sama kaua seda ka ise õpetanud, aga ma ei jäta kunagi oma Sadhanat vahele, ma lihtsat ei tee seda. Kuigi mul on palju survet tööalaselt ja muidu ka, siis ma ausalt ja siiralt ütlen endale, et tänu Sadhanale olen ma see, kes ma olen, ja kui ma olen see, kes ma olen, siis kuidas ma saan oma Sadhanat mitte teha.

Sadhana on miski, mis ehitab su üles, ja Sadhana on miski, mis annab sind tagasi su hingele, sadhana on miski, mis suunab sind joonduma Jumala suunas. Vastasel korral oled sa rumal, sa ei ole intelligentne. Intelligentsus tuleb läbi pühendumuse ja pühendumine on see, kui sa tõused siis kui kõik teised magavad. Kui kõik teised räägivad Maast, siis sina räägid Jumalast, kuna Jumal lõi Maa. Soovid head õnne? Hea õnn tuleb sulle just sealtkaudu. Ja kes on loonud selle hea õnne? Kui sa soovid head õnne, siis tea, et Jumal on hea, seega kui sa samastud heaga iseendas, siis on sul ka head õnne. See on sinu hea õnne alguseks kui sa samastud Jumalaga. Saad osa halvast õnnest kui sa sellest eemaldud. Pole mingit põhjust, mu sõber, et ennast vääriti mõista. Inimelu on sulle kingituseks. Nii nagu ütlesin teile eile, ma kordan täna, et kui te arvate, et teil pole mingit õigust surra, siis see on ainus õigus, mis teil on. Elu on teile antud X hingamise perioodiks, elu antakse kõigile vastavalt hingetõmmete arvule. Surm tuleb teie juurde neli korda, millest te võite end säästa, neid kutsutakse intervall külastusteks. Viiendal korral pead sa lahkuma. Seega, sul on võimalik kasutada ükskõik milline neist neljast korrast ja ära surra. Sa võid panna püssi oimukohale ja vajutada päästikule nii kõvasti, et sa ellu ei jää. Kuid kui sa pead surema, aga soovid elada, siis ei jää sa ellu. Kuid sa ei ole elus kui sa ei ela elu pühendunult.

– – – – – 

Kui me teeme oma sadhanat, siis mida me tegelikult teeme? Me esitame väljakutse oma nõrkustele, oma laiskusele ja enesehävituslikule endale. Me esitame väljakutse kõigele sellele, mis meid homme hakkaks muidu hävitama.

1/21/88

Tõlkinud Livterath Kaur
Eesti Kundalini Jooga Õpetajate Ühing