Sirutusasend – kogu energia, mida vajad, on sinu enda sees olemas

Üks kundalini jooga ainulaadne ja tundides väga sageli kasutatav asana on sirutusasend (stretch pose). Ehkki see võib osutuda väljakutsuvaks, mõjub asend seda õigesti tehes justkui restardina kogu kehale.

Sirutusasend on väga oluline meie närvisüsteemi stabiliseerimiseks; koos tulehingamisega on sellel ka rahustav ja noorendav efekt. Lisaks puhastame selle asendiga verd, parandame verevarustust, aktiveerime energiakeskused, tugevdame nabapunkti ja sellega ka oma tahtejõudu. Seeläbi muutume otsusekindlamaks ning ka meie enesehinnang paraneb. See on hea asend, et juba 2-3 minutiga tulla välja negatiivsusest ja kui vaja, siis ka väsimus eemale peletada. Sirutuspoos liigutab energia jõuliselt läbi keskse energiakanali, mistõttu tunned kehas kuuma lainetust.

  • Häälesta end Adi Mantra ja Mangala Charn Mantra´ga.
  • Tee mõned soojendusharjutused piirkondadele, mis vajavad asendis olemiseks enim tähelepanu: näiteks alaselg ja kael.
  • Heida selili, vii jalad kokku, siruta varbad, käed on külgedel ja peopesad on suunatud kas keha poole või põranda poole. Tõsta pea (siruta kukal, nagu keegi tõmbaks sind kuklast tahapoole), käed ja jalad umbes 15-20 cm maast lahti või nii kõrgele, kui sinu keha hetkel võimaldab. Käed võivad olla ka keha kohal. Alaselg peab olema toetatud ehk see jääb vastu põrandat/joogamatti. Varbad ja pea on samal kõrgusel, silmad on avatud ja fookus on suunatud suurtele varvastele.
  • Tee tulehingamist või pikka sügavat hingamist.
  • Menstruatsiooni esimesel kolmel päeval tuleks tulehingamine asendada sügava pika hingamisega. Raseduse ajal me seda asendit ei kasuta. 
  • Alusta 1 minutist ja pikenda tasapisi aega 3 minutini.
  • Harjutuse lõpus hinga sisse, vii kõik lihased pingesse ja rakenda juurelukku (Mulabandh) ja hoia hing sees 5-15 sekundit. Hinga välja, lõdvesta lukk ja ka ülejäänud lihased. 
  • Lõdvestu täielikult ja luba endal kogeda, mis kehas toimub. Luba energial voolata läbi pealae. Oleks hea, kui saaksid pärast sooritust lõdvestuda kaks korda kauem kui oli harjutuse pikkus.
  • Lõpetuseks: Bij Mantra.

Kui sul on probleeme alaseljaga ja/või jalgade üleval hoidmisega, proovi pisut põlvi kõverdada. Teise võimalusena võid hoida ühte jalga korraga, teine puhkab samal ajal kõverdatult. Kui tegu on tugevate alaselja probleemidega ja/või on diastaas (kõhu sirglihase lahknemine; kõht kummub ülespoole), siis pane käed rusikasse ja tuharate alla – sellise variandi puhul on vaagen kõrgemal kui alaselg ning viimane on paremini toetatud.

Pikemal praktiseerimisel märkad peagi, et kõhulihased jäävad harjutuse ajal lõdvestunuks ning nabapunktist tulev energiavoog hakkab mööda keha lainetena liikuma, selleks on oluline jõuda asendis lõdvestumiseni.

Siit leiad KRI poolt kokku pandud ja Guru Prem Singhi selgitustega sirutusasendi video.

Mohan Seva Singh
Jai Kartar Kaur