Joogi Bhajan

Joogi Bhajan ehk Harbhajan Singh sündis 26. augustil 1929. aastal praeguse Pakistani aladel ravitsejate ja kogukonna liidrite perekonnas. Üliõpilasaastatel õppis ta võrdlevat usuteadust ja vedade filosoofiat, lisaks sai ta Punjabi ülikoolist majandusteaduse magistrikraadi. Aastaid hiljem omistati talle San Francisco Humanitaarteaduste Instituudis suhtlemispsühholoogia erialal doktorikraad.

 

Joogi Bhajan sai kundalini jooga meistriks juba 16-aastaselt. 39-aastaselt jättis ta maha tulusa ametkoha India riigiametis, et viia täide oma kutsumus – tuua jooga läänemaailma murdes sellega kundalini joogas kaua hoitud salastatuse traditsiooni. Oma esimese loengu andis ta 1969. aastal Los Angelese võimlas. Kuigi tol õhtul ei tulnud Los Angeleses kohale ühtegi hingelist, pidas joogi Bhajan oma loengu tühjale saalile. 1971. aastal sai ta Valge Tantra meistriks.

60ndate aastate keerukas narkokultuuris pöördus Joogi Bhajan kõigepealt noorte poole. Ta mõistis, et selle generatsiooni narkootikumidega katsetuste taga, saavutamaks muutunud teadvuse seisundit, oli sügav soov kogeda ülendatust ja ühendatust. Ta taipas, et ravimid pakkusid parimal juhul vaid odavat ja näilist seisundit võrreldes selle rahuliku sisemise õnneseisundi, mida on võimalik kundalini jooga abil kogeda loomulikul teel. Tema tunnid saidki noorte seas väga populaarseks, saabuti lausa bussitäite kaupa ning juba varsti hakkasid 3HO õppekeskused tärkama üle kogu Ameerika Ühendriikide ja seejärel kogu maailmas.

 

Joogi Bhajan kirjutas üle 30 raamatu vaimsusest ja teadvusest suhtluse ja psühholoogiani. Ta asutas mitmeid ettevõtteid, mis tegelevad tema õpetustel põhinevate looduslike toiduainete tootmise ja levitamisega. Joogi Bhajan soodustas majanduslikku arengut igas kogukonnas, millega ta kokku puutus. Ta viis läbi iga-aastaseid äriseminare ning kirjutas mitmeid raamatuid, mis pakuvad juhatust nii ambitsioonikale ettevõtjale kui kogenud ärijuhile. Siri Singh Sahibina, Läänepoolkera Sikhide juhina, kohtus ta paavst Johannes Paulus II-ga religioonidevahelise dialoogi pidamiseks. Samuti töötas külg külje kõrval Dalai Lama ja Canterbury peapiiskopiga maailma rahu nimel.

 

Alates esimesest hetkest kui Joogi Bhajan alustas kundalini jooga õpetamist, kuulutas ta: „Ma olen tulnud, et õpetada õpetajaid, mitte koguda järgijaid. Ma olen tulnud oma Guru õnnistusega, et teenida neid hingi, kes teenivad Veevalaja ajastul.“ Imelise teadlikkuse ja hiilgusega lõi ta institutsiooni ja õpetused, et teenida Veevalaja ajastu teadvust. Üks õpilane küsis temalt kord: „Kuidas ma saaksin sind paremini tundma õppida?“ ja ta vastas: „Mina olen minu õpetused. Loe neid, praktiseeri neid ja sa saad mind tundma.“ Tema ohvrimeelsuse, pühendumuse ja teadlikkuse kaudu jättis ta meile pärandi, mitte põlvnemise, ning raja, mitte isikupära.

 

Joogi Bhajan lahkus oma füüsilisest kehast 6. oktoobril 2004. aastal 75. aastasena oma kodus Espanolas, New Mexicos. See tõi kokku inimesed üle kogu maailma, et mälestada selle tähelepanuväärse õpetaja ja humanitaarse inimese elu. Paljud õpetajad, keda Joogi Bhajan inspireeris, on pühendunult üle võtnud selle sügava pärandi edasikandmise. Tema viimase loengu sõnad olid: „Looja ja hing on jäävad. Nad kestavad igavesti. Me peame siit ükskord lahkuma. Ühel päeval oled ka sina sellega silmitsi. Kehast saab igavene hing… Las me mõistame, et me oleme Looja lõpmatu kiir… Elu on üksteisele elamiseks. See on teineteisele elamiseks. “